قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه » مقالات » سیستم های پرداخت الکترونیکی

سیستم های پرداخت الکترونیکی

سیستم های پرداخت الکترونیکی عبارتند از ارسال پرداخت ها برروی یک شبکه عمومی جهت به دست آوردن کالا (الکترونیکی یا فیزیکی ) خدمات.


درگاه بانک

دریافت درگاه مستقیم بانکی,درگاه پرداخت مستقیم,ارائه درگاه بانکی,بهترین درگاه بانکی,درخواست درگاه بانکی|دریافت درگاه بانکی,گرفتن درگاه بانکی|درگاه پرداخت اینترنتی,درگاه پرداخت,جهان پی,درگاه بانک,درگاه اینترنتی بانک,درگاه بانکی,درگاه پرداخت,دریافت درگاه پرداخت اینترنتی,درگاه مستقیم

همان گونه که می دانیم، پرداخت از طریق شبکه ها به خصوص اینترنت امنیت بالایی می طلبد، زیرا ارسال داده ها اطلاعات مالی از قبیل، شماره کارت اعتباری، شماره حساب، ارسال اطلاعات محرمانه مالی، ارسال کد رمز و کلمه عبور کردن هزاران اطلاعات محرمانه دیگر استرس های بسياري به دنبال می‌آورد و این موجهی برای ارزش بالای نحوه های ایجاد امنیت و انواع مختلف سیستم های پرداخت امن است.
● انواع سیـستم های پرداخت الکترونیکی
بعضی از سیسـتم های پرداخت الکترونیکی که امروزه روی اینترنت استفاده و یا پیشنهاد شده‌اند، عبارتند از: سیـستم های مبتنی بر کارت اعتباری، سیستم های مبتنی بر چک الکترونیکی ، سیستم های مبتنی بر پول الکترونیکی ، سیـستم های ریز پرداخت، سیـستم های مبتنی بر مزایده
۱) سیـستم مبتنی برکارت اعتباری
همان گونه که می دانید کارت اعتباری به عنوان یکی از متداول ترین روش‌های پرداخت الکترونیکی در حال حاضر بیان شده است، از مهم‌ترین شرکـت هایی که در زمینه کارت اعتباری کار دارند می توان دو کمپانی بین المللیVisa و Master Card را نام برد. پروتکل هایی که در این سیـستم ها مورد استفاده قرار می گیرند نیز حاوی SSL SET SEEP:
پروتکل SSL یا Secure Socket Layer بوسیله شرکـت Netscape Communications برای تهیه امنیت و محرمانگی بر روی اینترنت گسترش یافته است. این پروتکل از تصدیق اصالت در سمت سرویس‌ دهنده و سرویس ‌گیرنده پشتیبانی می‌کند.
پروتکل SSL وابسته به کاربر د است به پروتکل‌هایی نظیر HTTP، FTP telnet اجازه می‌دهد تا به‌صورت لایه‌ای برروی آن قرار گیرند. پروتکل SSL قادر است به توافق در مورد کلیدهای رمزنگاری نیز تصدیق سرویس‌دهنده قبل از تبادل اطلاعات بوسیله لایه‌های بالاتر اقدام نماید . پروتکل SSL، امنیت و همه ت کانال انتقال را با استفاده از رمزکردن، تصدیق اصالت کدهای تصدیق پیام حفظ می‌کند.
SET یا Secure Electronic Transaction نیز یک پروتکل پرداخت را در سطح شبکة ارتباطی بین خریدار، فروشنده، بانک و دروازه پرداخت فراهم می‌کند. جهت استفاده از این پروتکل دارنده کارت اعتباری و فروشنده باید دارای گواهی باشند.
این گواهی‌ها از طرف یک مرجع گواهی صادر می‌شود. در طرف خریدار، باید نرم‌افزار SET نصب شده و یک حساب کارت اعتباری که از SET پشتیبانی کرده گواهی مورد‌نیاز را فراهم می‌کند، افتتاح شود. فروشنده نیز باید نرم‌افزار را نصب کرده آن را در ترکیب با نرم‌افزار مبتنی بر وب که ارایه خدمات فروش کالا را انجام می‌دهد، برای مصرف مشتریان بر روی وب قرار دهد.
نرم‌افزار مورد مصرف توسط فروشنده اندکی پیچیده ‌تر است جهت چه که نیاز به برقراری رابطه با هر دو طرف خریدار و دروازه پرداخت دارد.
● پروتکل ۳D-SECURE
این پروتکل بر مبنای مدل ۳ –دامنه ای است که با مصرف از ارتباطات SSL بین ورودی های مختلف به شبکه های عمومی متصل می شود. این پروتکل به منظور ارایه یکروش آسان تر از SET که به راحتی پیاده سازی شود و به هیچ تراکنش SET نیاز نداشته باشد ارایه شده است. در این پروتکل Issuer موظف است Cardholder را به عضویت درآورده و نام او را در سرور ACS برای کنترل دسدلهره و ترس ی ثبت نماید ، در تراکنش خرید مسولیت تایید Cardholder ها به عهده Issuer است که این کار را با مصرف از مکانیزم های تایید اعتبار در ACS انجام می دهد. Merchantها در سمت می بایست component به نام Merchant Server Plug-in یا HPIرا پیاده سازی کنند.
● پروتکل SEEP
Secure Electronic Payment Protocol یاSEPP یک معین ات علنی بازی است که بوسیله IBM، Netscape، GTE، Cyber Cash و MasterCard جهت ایمن‌سازی تراکنش‌های کارت‌های بانکی برروی اینترنت گسترش یافته است. SEPP تجسمی از پروتکل PKI است که جهت تراکنش‌های HTTP در نظر گرفته شده با پرداخت‌های کارت‌های بانکی تطبیق یافته است. پیغام‌های SEPP به وسیله MIME ارسال می‌شود.
شرکـت هایی مانند Cyber Cash سرویسی نرم افزار ی ایجاد کرده اند که اطلاعات کارت اعتباری را از روی وب وب سایت بازرگان دریافت می نماید ، آن را به شکل داده های POS در می آورد پس آن را به پردازشگر کارت اعتباری جهت پردازش واقعی می فرستد. این نرم افزار را POS مجازی (Virtual pos )می نامند.
این سیـستم هم به مشتریان خود اجازه می دهد تا خریدهای امن خود را با استفاده از کارت اعتباری انجام دهند. این سیسـتم اکثرا اوقات جهت خرید وفروش کالاهای فیزیکی به کار می رود.
۲) سیسـتم های مبتنی بر چک الکترونیکی
سیسـتم پرداختی مشابه چک است که زمانی که تراکنش انجام می شود پول ازحساب بانکی پرداخت کننده به حساب بانکی پرداخت شونده منتقل می شود.
پروتکل های این سیـستم عبارتند از:
▪ پروتکل Netbill
▪ پروتکل NetCheque
۳) سیـستم های مبتنی بر پول الکترونیکی
مطالعات زیادی برای جایگزین کردن پول الکترونیکی به جای پول کاغذی صورت گرفته ولی هنوز سیستم معین ی که بتواند تمام نیازها رابرآورده نماید طراحی نشده است. سیسـتم های ارتباط عبارتند از:
▪ Ecash
▪ NetCash
۴) سیـستم های ریز پرداخت
برای انجام دادن تراکنش های کم قیمت مانند گرفتن اطلاعات کوتاهی از یک روزنامه، گرفتن مظنه از قیمت سهام نظایر آن از این سیسـتم استفاده می کنند. این سیـستم به بی‌نیازی به سیسـتم های امنیتی و رمزنگاری (که اکثرا ً گران هستند ) نرخ را پایین آورده بار ترافیکی را کاهش می دهد. سیسـتم های مرتبط عبارتند از:
▪ Millicent
▪ SubScrip
▪ MicroMint
۵) سیسـتم های مبتنی برمزایده
درسیسـتم های مبتنی برمزایده فرض بر این بود که طرفین تجاری از وجود یکدیگر آگاه هستند و می خواهند کالا یا وجوه خود را مبادله کنند. ولی موارد ی اتفاق می افتد که کمپانی کنندگان بسياري در یک مبادله می خواهند دخیل باشند ولی از اهداف تجاری یکدیگر با نیستند (مانند مزایده ) در این گونه موارد از سیستم گفته شده مصرف می شود. سیسـتم مورد مصرف در این حالت X-Cash یا پول رقمی قابل اجرا است.

مطلب پیشنهادی

افزایش لایک ایرانی اینستاگرام

افزایش لایک ایرانی اینستاگرام -اگر به فکر افزایش لایک ایرانی اینستاگرام با کمترین قیمت و بهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *