قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه » مقالات » نقش با اهمیت موزیک در یادگیری

نقش با اهمیت موزیک در یادگیری

دانلود آهنگ جدید

آدم از بدو خلقت برای سازگاری با محیط نیازهای متعددی داشته که هنر یکی از راه‌های سازگاری بشر و در خدمت زیبا طلبی، آرامش نشاط زندگی اوست و موسیقی شکلی از هنر است که حس عاطفه، نشاط معرفت آدم را بدون نیاز به زبان منتقل می‌کند. بشر اولیه به کمک حنجره و وسائل آلات ابتدایی از سنگ و چوب، موسیقی اولیه را تولید کرده است. نقاشی روی دیوارها از زمان باستان نشان می‌دهد که موزیک قبلی ه زیاد داشته با آفرینش بشری همراه بوده است. از این‌رو در بیشتر قبایل ابتدایی مراسم آیین‌های مختلف همراه موسیقی به‌عنوان وسیله‌ای جهت ابراز همبستگی جمعی رفع ترس ‌ها، غم‌ها ایجاد آرامش و شادی در بین افراد قبیله برگزار می‌شده است. موسیقی زبان آرزوها، انتظارها عواطف بشری است و هر قوم و ملتی بر حسب ویژگی‌های عاطفی و فرهنگی موزیک ویِژگزینشه دارد. با درک موزیک ظهور عواطف قشنگ ، همدردی و تفاهم بیشتر خواهد شد. موزیک ، غم، شادی ، ترس و نگرانی ، دلهره و دیگر احوال آدم ی را به گویاترین و قابل درک‌ترین زبان بیان می‌کند.
موسیقی مشاهیر
آلبرت انیشتین که به‌عنوان باهوش‌ترین آدم جهان بیان است، در کودکی و مدرسه زیاد تنبل و کم حافظه بوده و یکی از معلم‌های او به مادرش گفته بود که فرزندش را به مدرسه نفرستد و اجازه دهد سرکاری آسان برود؛ ولی مادر انیشتین هیچ وقت باور نداشت که پسرش خنگ است. روزی یک مشاور تحصیلی به مادرش توصیه کرد برای فرزندش ویولون بخرد! انیشتین در نواختن ویولون پیشرفت کرد آهنگ سبب شد که او به نابغه‌ترین فرد جهان تبدیل شود. وی چندین بار در محافل گوناگون اعلام کرد که ویولون سبب شکوفایی استعدادش شده است. این دانشمند آلمانی به موتزارت و باخ علاقه ویِژگزینشه داشت. یکی از دوست ها او می‌گوید، وقت ی‌که انیشتین در معادلات چند مجهولی عاجز می‌ماند، به آهنگ گوش می‌کرد یا ویولون می‌نواخت و پس تمام موارد پیچیده ریاضی را به راحتی حل می‌کرد. دونالدالدینک هپ، برنده جایزه نوبل پزشکی از نورولوژیست‌هایی است که با نگرش روانشناسی در زمینه نوروفیزیولوژی موسیقی پژوهش‌هایی انجام داده است. وی اعتقاد دارد هوش، ادراک حتی هیجان با تجربه به دست می‌آید و ذاتی نیست. هپ، بنیانگذار فرضیه‌ است که بیان می‌دارد نوزادان با یک سیستم شبکه‌ای از نورون‌ها زاده می‌شوند رابطه درونی، محیطی تجربه حسی سبب می‌شود این شبکه سازمان‌یافته وسیله تعلت با محیط را فراهم سازد و آنها از راه یادگیری یا تحول پالایش یابند. یک مجتمع سلولی مهم نورولوژی اندیشه یا فکر است و بدین ترتیب اثبات می‌کند براي چه حضـور یک شیی یا شنیدن یک موزیک یا ملودی آشنا احتیاج به فکر کردن ندارد چگونه بوی عطر یا چند نغمه موزیک قدیمی خاطرات مربوط به یک یا دونت قدیمی را به یاد ما می‌آورد.
افزایش فرد ی
می‌تواند به‌عنوان آرامبخش در تقویت دقت هوش و رشد پرورش استعدادهای کودک، حتی ویرایش وضعیت تغذیه، خواب و بیشتر شدن وزن او موثر باشد. ابوعلی سینا و رودکی ارزش خاصی برای موسیقی قائل بودند. فارابی اعتقاد داشت، موسیقی ایجاد انگیزه و نشاط می‌کند سبب خیال‌پردازی انگیز می‌شود. ارسطو می‌گوید از موزیک می‌توان در بسياري از شئون زندگی، تربیت، سرگرمی، خوشگذرانی، تعدیل حس ات عواطف و اصلاح استفاده کرد. اما معتقد است اوقات فراغت بایستی با نوعی موزیک آرام و تعالی بخش پر شود. افلاطون در مورد تأثیر موسیقی گفته است: «موزیک جهت زندگی بشری ضروری است. شما بیمارترین روح آدم ی را در اختیار من بگذارید، من قادرم با قوت آهنگ کسالت او را از درونش خارج کنم و آدم ی هوشمند و سلحشور به شما تحویل دهم». موسیقی تأثیرات شگرفی روی مغز آدم دارد.
موسیقی اصلاح ی
موسیقی اصلاح ی یک رشته است و به مدت پنجاه سال به‌عنوان یک تخصص حرفه‌ای کلاسیک گسترش پیدا کرده است. در سال ۱۹۵۰، انجمن موسیقی ویرایش ی تأسیس شد. آهنگ ویرایش ی برای افرادی که دارای موارد گوناگون می باشند ، مانند عقب افتادگی ذهنی، رشدی، معلولیت جسمی و روانی به منظور دستیابی به بهداشت روانی جسمی کاربر د دارد. اما موسیقی تنها جهت افرادی که مشکلات عقب افتادگی جسمی روانی دارند مفید نیست، بلکه در شرایط مختلف پزشکی مفید است؛ از عبارت فشار روحی ، درد زایمان ترشح اندروفین در زایمان، بیهوشی در عمل‌های جراحی و آلزایمر. برای مثال، در بیماران مبتلا به آلزایمر، آواز خواندن نواختن موسیقی انفرادی گروهی با همسالان، مهارت‌های فردی را افزایش می‌دهد رابطه اجتماعی را باآموزش مطمئن و لذت‌بخش (با نواختن شنیدن موسیقی رقصیدن) برقرار می‌کند. امروزه همين طور به اثبات رسیده موسیقی آرامبخش موتزارت روی بیشتر شدن نورون مغزی اثر می‌گذارد که به پدیده تاثیر موتزارت زیاد دیده شده است. پژوهش‌ها نشان داده است که موزیک با مناطقی از مغز ارتباط اثر تقویتی دارد. موسیقی شاد آرامبخش، کار تمپورال مغزی نیمکره چپ و موسیقی غمگین نیمکره راست مغز را تحریک می‌کند. موسیقی شاد و آرامبخش با ایجاد روحیه آرام باعث جذب سلولی و تغذیه بهتر و بیشتر شدن کیفیت رشد، به‌خصوص در کودکان می‌شود. موسیقی آرام موتزارت وابستگی عاطفی مادر کوچولو را حین شیردهی بیشتر شدن داده و باعث شکوفایی عشق محبت بین مادر شیرخوار می‌گردد. آهنگ در مراحل مختلف زندگی کودک به نوعی در شکل‌دهی فرد او تاثیر گذار است. در سن ۲ سالگی، وقت ی‌که بچه نظم را می‌فهمد، می‌آموزد چطور آوازی را تقلید نماید چنانچه شعری جهت ش بخوانید یا موزیک را بشنود، آن را تقلید می‌کند. از آنجا که موسیقی به‌عنوان پدیده اجتماعی تربیتی در عصر حاضر شناخته شده است، آشنایی و آموزش صحیح آن می‌تواند نقش اثر گذار ی در روحیه و فرد کودک داشته باشد. او می‌تواند همراه با کار ‌هایی همچون نقاشی، زبان و ورزش به یادگیری آهنگ هم بپردازد.
تأثیر موسیقی بر بیشتر شدن مغزی
امروزه تأثیر موسیقی بر افزایش مغزی فوائد آهنگ در مراحل مختلف زندگی
(از زمان جنینی تا سالمندی) ثابت شده است و اثر آن روی سیسـتم ‌های حسی، حرکتی، هیجان، هوشیاری، عاطفی و ترشح غده ها بحث می‌شود.
ارتقا قدرت تخیل و تمرکز
موسیقی قدرت تخیل تمرکز کودک را پرورش و به او نظم و ترتیب و لذت اجرا و شنیدن موسیقی بهتر را هديه می‌دهد.
بهترین زمان روش آهنگ
بهترین سال‌های روش موسیقی جهت کودکان پنج سالگی است و نکته با اهمیت زیاد اینکه در هر سنی باید نحوه مناسب آن سن اتخاذ شود. موسیقی دسته جمعی انگیزه و شوق یادگیری را در کودکان تقویت می‌کند؛ چرا که حاصل شادی دسته جمعی است و باعث شکوفایی استعدادهای پنهان در آنها می‌شود. دست‌اندرکاران تعلیم تربیت باید با جدیت و برنامه ‌ریزی موزیک را در کنار دروس دیگر قرار دهند تا بسياري از موارد جسمی و روانی کودکان اصلاح یابد.
دکتر اکبر کوشانفر کارشناس کودکان

مطلب پیشنهادی

افزایش لایک ایرانی اینستاگرام

افزایش لایک ایرانی اینستاگرام -اگر به فکر افزایش لایک ایرانی اینستاگرام با کمترین قیمت و بهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *