قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه » مقالات » روشهای فراگیری لغات

روشهای فراگیری لغات

ترجمه مقاله

به خاطر سپردن لغتهای زبان خارجی می تواند یکی از بخشهای خسته کننده در فراگیری زبان باشد. خوشبختانه روشهای مختلف ی جهت سرعت بخشیدن و نیز لذت بخش کردن آن وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

کارتهای نمایش (Flash cards)

استفاده از کارتهای نمایش سریعترینروش برای مرور لغاتی است که نیاز به تکرار دارند. اینشیوه خیلی موثر در عین حال کم هزینه است.

روش کار بدین صورت است که دسته کارت مقوایی، در اندازه‌ای که در جیب جا شوند، تهیه می‌کنید، در یک روی آن لغتانگلیسی را می‌نویسید و در سمت دیگر کارت مفهوم آن را به فارسی وارد می‌کنید. همان گونه که کارتها را مرور می‌کنید، لغتها را به دو دسته تقسیم می‌کنید: آنهایی که مفهوم آن را فوراً به خاطر می‌آورید و آنهایی که به راحتی نمی‌توانید مفهوم آن را به خاطر آورید. به مرور لغتهایی که هنوز به آنها تسلط پیدا نکرده ‌اید آنقدر ادامه می‌دهید تا اینکه مطمئن شوید آنها را ببهتر ی یاد گرفته‌اید.

دفتر لغت

سعی بکنید قطعا ً یک دفتر لغت مناسب تهیه بکنید و هر موقع که به لغت جدید ی برخوردید آن را در دفترتان یادداشت بکنید . تنها به نوشتن لغت مفهوم آن اکتفا نکنید. بعضی از موارد ی که می‌توانید در دفترتان ثبت بکنید عبارتند از: توضیح انگلیسی مفهوم لغت، مترادف ها، متضادها، تصاویر، عبارات نمونه (به انگلیسی)، علائم فونتیک، نوع کلمه (اسم، فعل …)، نکات گرامری (قابل شمارش، غیرقابل شمارش و …)، کلمات هم خانواده و ….

کارهای جالبتری می توانید انجام دهید: مثلاً می‌توانید خودتان با لغت جدید عبارت بسازید یادداشت بکنید . یا صفحاتی را به موضوعات خاصی اختصاص دهید؛ مثلاً حیوانات، رنگها شکلها، پول، مسافرت، غذاها میوه ها و ….

تصویر سازی ذهنی

در اینروش شما یک لغت انگلیسی را با یک لغت فارسی که تلفظ یا املای مشابهی دارد، به نحوی ارتباط می بکنید که الزاماً از لحاظ معنایی با ارتباطی ندارند. بعنوان مثال چنانچه شما جهت اولین بار به لغت tongue (تانگ: به مفهوم زبان) برخوردید، متوجه می‌شوید که تلفظ آن شبیه تانک در فارسی است. پس می‌توانید در ذهنتان مجسم بکنید که بجای زبان، تانک از دهان کسی در حال خارج شدن است!

مثال دوم: فرض بکنید شما به لغت در valorous به مفهوم شجاع بر می‌خورید. در این حال می‌توانید در ذهن خود چنین مجسم بکنید که در کنار دریا ایستاده‌اید مشغول تماشای وال‌ها هستید. والها یکی یکی به سطح آب می‌آیند ولی به محض اینکه شما را می‌بینند می‌استرس ند و فرار می‌کنند، تا اینکه یک وال روس (یک وال از کشور روسیه) به سطح آب می‌آید و بجای اینکه از شما فرار نماید ، به سمت شما می‌آید. شما با می‌گویید: وال روس، شجاعاست! (مثال دوم از rezalotfian.blogfa.com)

این تکنیک به شما کمک می‌کند تا هر چه خوب معانی لغات را بخاطر بسپارید. همين طور گفته می‌شود که هر‌چقدر تصویر ساخته شده عجیب‌تر باشد، به خاطر آوردن آن آسانتر خواهد بود.

دوباره تکرار ، تکرار دوباره تکرار !

مطالعات نشان می‌دهند که اقطعا ل فراگیری لغاتی که بیش از ۸ بار به بررسي متنهای مختلف دیده می‌شوند، زیاد بیشتر از لغاتی است که کمتر دوباره تکرار شده‌اند. همچنین زبان‌شناسان به اتفاق معتقد هستند که دوباره تکرار لغات با صوت بلند به از بر کردن آنها کمک بسياري می‌کند. پس بعضی وقتها همین تکرار کردن آسان حافظه شما را برای بخاطر سپردن لغات دشوار یاری می‌کند. همچنین توصیه می‌شود که عبارت جامعی را که لغت مورد نظر را در دارد، از بر بکنید یا چند بار با ولوم بلند تکرار نمایید.

جعبه لایتنر

جعبه لایتنر (همان جی ۵)روش خیلی تاثیر گذار ی جهت حفظ کردن لغات است که در آن به کمک یک سری کارتهای نمایش دوباره تکرار آنها به یادگیری لغات می پردازید. در اینروش لغاتی که یاد گرفتن آنها دشوار است با دوباره تکرار زیاد به حافظه بلند مدت شما منتقل می شوند. شرح ات بیشتر…

مطالعه آزاد

شما می‌توانید دایره لغات را با تحقيق آزاد افزایش دهید، اگر چه بسياري از زبان‌شناسان ادعا می‌کنند که در ابتدا بایستی بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ لغت و هم خانواده‌های آنها را فرا بگیریم تا این توانایی را پیدا کنیم که مفهوم دقیق لغات را با توجه به متن آن پیدا کنیم. پس تا آنجا که می‌توانید آزاد خود را جهت تحقيق متن‌های انگلیسی (داستانهای کوتاه، اخبار مقالات و …) اختصاص دهید. وقتی به لغت جدید ی بر می‌خورید، ابتدا سعی بکنید مفهوم آن را از روی بقیه متن حدس بزنید پس با مراجعه به دیکشنری مفهوم دقیق آن را پیدا بکنید .

شما همين طور می‌توانید لغاتی را که از لحاظ دستوری، ریشه‌ای، معنایی … با ارتباط می باشند ، یکجا یاد بگیرید:

child بچه, childhood بچگی, childish بچگانه, childless بی‌بچه (بی‌اولاد)

و سخن انتها اینکه هیچ یک از روشهای فراگیری لغات کامل نیستند هر کدام نقاط ضعف و قوت ویِژگزینشه خود را دارند. بهترین راه این است که تمام این روشها را با هم تلفیق بکنید .

مطلب پیشنهادی

افزایش لایک ایرانی اینستاگرام

افزایش لایک ایرانی اینستاگرام -اگر به فکر افزایش لایک ایرانی اینستاگرام با کمترین قیمت و بهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *