قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه » مقالات » تفاوت هاست و سرور

تفاوت هاست و سرور

webtarahan

شاید تا کنون کلمه های هاست سرور را زیاد شنیده باشید، اما اینکه این عبارت ها دقیقا به چه معنا هستند ، ریشه پیدایش آنها از کجا بوده است، چه فرق ها و چه شباهت هایی با یکدیگر دارند یا پرسشها زیاد دیگری که شاید ذهن شما را برای لحظاتی مشغول کرده باشد. در این مقاله سعی داریم به نوعی هر دوی آنها را شرح دهیم. پس جهت رسیدن به این هدف با ما همراه شوید.
هاست سرور

جهت درک خوبتر فرق بین هاست سرور در ابتدا قصد داریم که یک تعریف مختصر مفید از هر از آنها و همچنین سیر تجامعی که طی کرده اند را بیان کنیم.
هاست

هاست به سرور و یا رایانه ی می گویند که بتواند همه فایل هایی که در وب وب سایت ما قرار می گیرد را ذخیره سازی نماید، که این فایل ها می تواند حاوی عکس، فایلهای css و یا هر نوع فایل دیگری که در وب وبسایت ما قرار دارد باشد. اصولا زمانی که قصد ایجاد وب وب سایت برای مقاصد مختلف دارید که بوسیله افراد دیگر قابل دیدن باشد، باید اصطلاحا وب وب سایت شما روی سرویس دهنده میزبان قرار گیرد. لازم به ذکر است که حتی رایانه های شخصی شما هم می تواند به صورت سرویس دهنده میزبانی راه اندازی گردد، ولی بایستی به نکته توجه داشت که اگر قصد دارید وبسایت شما بازدید کننده بالایی داشته باشد، اینکار منطقی به نظر نمی رسد، زیرا جهت اینکه وب سایت شما در اینترنت در دسترس باشد، ضروری است که رایانه شما بطور همیشگـی روشن بماند به اینترنت متصل باشد. در غیر اینصورت دیگر کسی قادر به دیدن وب وب سایت شما ناست . دیگر آن این است که اگر به پروگرام هایی که به راه اندازی سرور مربوط است آشنایی نداشته باشید، اینکار زیاد سخت و دشوار است و همين طور مراقبت آن و انرژی زیاد ی را صرف می نماید .
به همین دلایل است که افراد و سازمانهایی که به وب وب سایت نیاز دارند، به کمپانی های ارائه دهنده میزبانی مراجعه می کنند. اکثرا شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی مجهزترین Datacenter ها را دارا هستند و همچنین به صورت ۲۴ ساعته برق به سرور ها متصل است اینترنت اینطور شرکت ها قطعی ندارد، چنانچه چه میزبانی یا همان هاستی که تهیه و تولید می بکنید هرچند محیط کمی داشته باشد ولی تیم کارشناس بصورت ۲۴ ساعته تلاش بر این دارند که مشکلی بوجود نیاید.
در اکثر موارد ، سرور میزبان وب، محیط Hard را به فضاهای کوچک تری تقسیم کرده آن را با هزینه کمتر در اختیار افراد مختلف قرار می دهد. در این حالت از چندین وب سایت تا چند صد وب سایت از سرور میزبان به صورت مشترک استفاده می کنند.

سرور

سرور ها معمولا رایانه های همـواره روشن هستند که به رایانه های دیگر که تحت یک شبکه اند سرویس ارائه می دهد، که حتی سرور ها نقش رایانه های دیگر را که تحت شبکه هستند ، معین می نماید .
کلا دو دسته بندی وجود دارد:

سرور: رایانه ی که سرویس می دهد.
کلاینت: رایانه ی که سرویس می گیرد.

زمانی که در اینترنت به جستجوی مطلبی می گردیم و یا از خدمات اینترنت استفاده می کنیم در واقع در نقش کلاینت یا همان سرویس گیرنده عمل می کنیم رایانه ی که در آن سوی دیگر شبکه به ما خدمات ارائه می دهد، سرویس دهنده و یا همان سرور است . از آنجایی که این سرویس دهنده ها یا همان سرور ها باید همـواره روشن باشد، محلهایی را برای مراقبت این سرورها ایجاد می کنند، که به آن دیتا سنتر می گویند، که با تمرکز بر روی کیفیت شبکه پشتیبانی به احتمال زیاد ت برنامـه های مورد نیاز، بصورت تخصصی شرایط را برای میزبانی وب و مصرف از سرورها به دور از موارد موارد زیاد پیرامون آن فراهم آورند. پس دیتاسنتر مکانی است که صدها و یا هزاران سرور را در رک ها ( rack )، کیج ها ( Cage ) اتاق های مختلف جای می دهد. ساختمان دیتاسنتر از بخش های مختلف ی مانند اتاق کنترل، اتاق سرور، ژانر اتورها، تاسیسات خنک سازی، انبار سخت افزار، اتاق UPS و Battery backup، اتاق نگه داری از وسایل اطفای حریق و اتاق مدیریت شبکه تشکیل می شود، هر چند که با توجه به نیازها، طراحی امکانات و زیرتولید و ساخت جهت هر مرکز داده کاملا می تواند مفرق باشد.

فرق هاست و سرور

کلا هاست فضا از سرور است که وب وبسایت شما در آن قرار دارد، اما نمی توان بطور یقین گفت که هاست زیر مجموعه سرور است و یا سرور زیر مجموعه هاست است . زیرا شاید یک هاستی مربوط به وب وب سایت داشته باشیم که نیازمند چندین سرور باشد، مانند شبکه های اجتماعی همچون facebook و یا چندین وب وب سایت داشته باشیم که تمام از طریق یک سرور پشتیبانی بشوند.

مطلب پیشنهادی

افزایش لایک ایرانی اینستاگرام

افزایش لایک ایرانی اینستاگرام -اگر به فکر افزایش لایک ایرانی اینستاگرام با کمترین قیمت و بهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *