قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه » مقالات » با بوی بد چاه چه کار باید کرد؟

با بوی بد چاه چه کار باید کرد؟

بوی بد چاه دست‌شویی ظرف‌شویی و حمام از آن‌ چیزهایی است که ممکن است هر از برخي وقتها اهالی منزل را آزار دهد. زیاد اوقات، آدم نمی‌داند چه‌طور باید از شر این بوهای مزاحم خلاص شود؛

لوله بازکنی

لوله بازکنی,لوله بازکنی تهران,لوله بازکنی در تهران,لوله بازکنی شمال تهران,تخلیه چاه تهران

دکتر! علت بوی نامطلوبی که بعضی وقتها احتمال دارد از چاه دست‌شویی استشمام ‌شود، چیست؟

وقت ی فاضلاب وارد چاه می‌شود، بعد از گذشت مدتی، میکروارگانیسم‌های بی‌هوازی موجود در چاه شروع به تجزیه ی آن می‌کنند در نتیجه ی این فرآیند، گازهایی مثل آمونیاک، متان و هیدروژن سولفوره که به “گازهای سپتیک” معروف هستند ، تولید می‌شوند. این گازها کم‌کم از چاه بالا می‌آیند بوهای نامطلوبی مانند بوی تخم‌مرغ گندیده در فضای توالت پخش می‌کنند. هم اکنون اگر مانعی در کف سنگ توالت قرار داده نشود، این گازهای نامطبوع به آسانی باعث بدبو شدن محیط می‌شوند.

منظورتان از مانع، همین چاه‌بست‌هایی است که در سوراخ سنگ توالت می‌گذارند؟

نه؛ این چاه‌بست‌ها کارایی چندانی در پیشگیری از انتشار بو ندارند.

یعنی مصرف از آنها بی‌خاصیت است؟

بله، برای پیشگیری از پخش بوی نامطلوب چاه، بی خاصیت اند. اما به خاطر یک‌طرفه بودن دریچه، می‌توان از آنها به منظور پیشگیری از ورود و خروج حشراتی مثل سوسک، مگس یا پشه مصرف کرد؛ به ویژه در فصل گرما که چاه توالت برترین محل برای تکثیر سوسک‏ها وبقیه حشرات موذی است.

از طرفی، چنانچه جسم سبکی از دست ما رها شود، با وجود چاه‏بست، دیگر سریع به داخـل چاه نمی‏افتد و باعث دردسرهای بعدی نمی‏‌شود.

خب، اگر منظورتان از مانع عبور کردن بو، چاه‌بست نیست؛ پس چه چیزی می‌تواند جلوی انتشار بوی نامطلوب چاه را بگیرد؟

شترگلو یا همان سیفون. اما بسیار زیاد ‏ها به غلط به فلاش‌تانک دست‌شویی می‌گویند سیفون.

اما سیفون یا همان شترگلو، لوله‌ای خمیده شبیه مَد یا کلاهِ حرف «آ» است که زیر سنگ توالت کار گذاشته می‌شود همـواره هم مثل کاسه پُر از آب است.

هم اکنون این شترگلو چگونه می‌تواند جلوی بوی فاضلاب را بگیرد؟

گازهای سپتیکی بوی ناخوشایندی دارند بعد از تولید در عمق چاه، به سمت بالا حرکت می‌کنند. ی این گازها به آب داخـل شترگلو می‌رسند، داخـل آن حل می‌شوند و دیگر نمی‌توانند به سمت فضای اتاق توالت راه پیدا کنند. اگر سیفونی وجود نداشته باشد که این گازها در آب آن حل شوند، مسلماً محیط دست‌شویی غیرقابل تحمل می‌شود.

نقش فلاش‌تانک که گفتید بعضی‎ها به غلط نام سیفون را روی آن گذاشته‌اند، چیست؟

ی اندازه گازهای حل‌شده در آب شترگلو بالا می‌رود، آن آب به آب بدبو تبدیل می‌شود می‌تواند آزارمان بدهد.

چنانچه چند بار در طول روز فلاش‌تانک دست‌شویی کشیده آب داخـل سیفون تازه شود، دیگر جای استرس برای وجود بوهای نامناسب در فضای دست‌شویی نیست.

آقـای دکتر! خیلی ‌ها برای رفع سوسک، حشرات یا حتی بوی بد چاه توالت، توی چاه، نفت می‌ریزند. این کار، درست است؟

نه، به هیچ عنوان! چون برخي باکتری‌های بی‌هوازی هوازی توی چاه وجود دارند که وظیفه‌شان تجزیه مواد آلی مثل مدفوع است چنانچه ما توی چاه نفت بریزیم، این میکروارگانیسم‌ها را از بین می‌بریم و در نتیجه، مواد آلی (مدفوع) راه یافته به داخـل چاه تجزیه نمی‌شوند.

و چنانچه تجزیه نشوند، چه می‌شود؟

اکثرا ٌ ً آبی که توی چاه می‌رود، در خاک اطراف چاه جذب می‌شود، ولی جامدات تا به وسیله باکتری‌ها تجزیه نشوند، نمی‌پوسند و از بین نمی‌روند. هم اکنون چنانچه مواد آلی جهت مدتی وارد چاه شوند نپوسند، ‌نتیجه‌اش این می‌شود که چشم ه‌ها و منافذ چاه می‌گیرد چاه‌ها زودتر از آنچه که بایستی ، پُر می‌شوند و به دنبال آن دردسرهای پُر شدن چاه خالی کردن آن پیش می‌آید.

همين طور در مناطقی که فاضلاب از طریق لوله شبکه جمع‌آوری یا همان سیـستم اِگو، به تصفیه‌خانه فاضلاب برده می‏شود، ریختن نفت وبقیه مواد‏ شیمیایی‏‏ باعث از بین رفتن میکروارگانیسم‌های تجزیه‌کننده ی فاضلاب و ایجاد اختلال در امر تصفیه فاضلاب می‏شود.

هم اکنون که بحث پر شدن چاه پیش آمد، بگذارید این سوال را بپرسم که به نظر شما جهت تخلیه چاه روش‌های فیزیکی و مکانیکی مناسب‌ترند یا مصرف از مواد شیمیایی؟

استفاده از مواد شیمیایی جهت باز کردن راه چاه‌های پُرشده چندان کارساز نیست. ضمن اینکه بخار متصاعدشده از این مواد می‌تواند خطری جدی برای محیط زیست باشد.

چاره ی چاه پُر شده، فقط مصرف از پمپ‌های لجن‌کش است. برخي وقتها هم چنانچه گرفتگی چاه به علت گیر کردن جسم خارجی در مسیر انتقال فاضلاب به چاه باشد، می‌توان ازروش فنر انداختن برای رفع مانع، استفاده کرد.

خب، برویم سراغ چاه ظرف‌شویی و آشپزخانه. می‌گویند سیل (Seal) کردن دریچه خروجی آب ظرف‌شویی و اتومبیل لبـاس ‌شویی می‌تواند سدی باشد در مقابل بوی نامطلوبی که برخي وقتها در آشپزخانه می‌پیچد. درست است؟

بله؛ سیل (Seal) کردن یعنی درزگیری یا آب‌بندی کردن دورتادور دریچه خروجی آب ظرف‌شویی یا اتومبیل لباس ‌شویی.

چنانچه شما بخواهید بوی گازهای متصاعدشده از فاضلاب ظرف‌شویی یا ‌شویی به فضای داخلی آشپزخانه‌تان نفوذ نکند، یا اگر بخواهید جلوی ورود سوسک‌ها را به درون آشپزخانه بگیرید، می بایست بین لوله خرطومی خروجی آب دریچه چاه‌ را به وسیله چسبی مانند چسب آکواریوم یا خمیر درزگیر، کاملاً بپوشانید تا همچنین پیشگیری از ورود بوی نامطلوب، جلوی ورود و خروج حشرات را از این درزها بگیرید از نشت آب پیشگیری بکنید .

اگر مسیر چاه ظرف‌شویی‌گرفت، چه؟

خب، در لوله‌هایی مثل لوله ظرف‌شویی یا حمام که قطرشان کم است، می‌توان از مواد اسیدی مایع یا جامد بازکننده راه لوله مصرف کرد. این مواد می‌توانند با حل کردن مو، چربی یابقیه مواد زاید، گرفتگی لوله را از بین ببرند. اما ی شما این مواد را توی لوله‌ها می‌ریزید، نبایستی تا مدتی، آب را باز بکنید تا اجازه بدهید که این مواد، کارشان را به خوب ی انجام دهند.

استفاده از این قبیل مواد اسیدی آسیبی به لوله‌ها نمی‌رساند؟

چرا، مسلماً می‌رساند نه تنها شاید باعث خوردگی لوله‌های فلزی یا حتی پلاستیکی بشود، بلکه می‌تواند جهت محیط زیست تهدیدی جدی باشد.

به همین خاطر، توصیه من به کارگیری راه‌های فیزیکی برای مبارزه با گرفتگی چاه است؛ را‌ه‏هایی مثل قرار دادن توری روی سوراخ چاه ظرف‌شویی خالی کردن تفاله چای و باقی‌مانده مواد غذایی در سبدهای کوچک ویژه زباله در ظرف‌شویی.

مصرف از ونتیلاتور هم می‌تواند در تخفیف بوی نامطلوب چاه‌های خانه موثر باشد؟

اما ! ونتیلاتور یا هواکش‌ می‌تواند گازهایی را که در چاه تولید می‌شوند از آن بالا می‌آیند و به محیط خارجی می‌رسند، بمکد از محیط داخـل به بیرون ببرد و از این طریق در جابه‌جایی هوا نقش موثر ی ایفا نماید.

اما هواکش‌ها قادرند از خطرات گازگرفتگی در محیط‌های بسته‌ای مثل دست‌شویی یا حمام پیشگیری کنند.

مگر در حمام دست‌شویی ممکن است گازگرفتگی اتفاق بیفتد؟

بله؛ زیاد ‌ها جهت پاک کردن سرویس‌های بهداشتی‌شان، میزان بسیار زیاد ی مواد سفیدکننده استفاده می‌کنند که بخار حاصله از این مواد می‌تواند به ریه‌های آنها آسیب جدی برساند حتی به خفگی مرگ‌شان منجر شود.

به همین دلیل پیشنهاد می‌شود نظافت با مواد شیمیایی، از ماسک ویژه مصرف شود، هواکش روشن باشد و در صورت امکان در پنجره‌ها هم باز باشد.

مطلب پیشنهادی

افزایش لایک ایرانی اینستاگرام

افزایش لایک ایرانی اینستاگرام -اگر به فکر افزایش لایک ایرانی اینستاگرام با کمترین قیمت و بهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *