قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه » دانلود موزیک » آشنایی با موسیقی جاز ( Jazz )

آشنایی با موسیقی جاز ( Jazz )

آشنایی با موسیقی جاز ( Jazz ) 

| آشنایی با موسیقی جاز ( Jazz )  از سی ام جی |

موسیقی جاز چیست؟

جاز نام نوعی موسیقی عامیانه است . در اصل جاز موسیقی سیاه پوستان آمریکا بوده استواما بعد ها تبدیل به مخلوطی از چندین نوع موسیقی گوناگون نقاط متفاوت جهان شد.یکـی از با ارزش ترین ابعاد موسیقی جاز ابعاد آن است . موسیقی جاز آمیزه ای است از موسیقی افریقایی و اروپاییواما هارمونی آن تنها اروپایی است . یکـی از با ارزش ترین معین ه ایـن نوع موسیقی بدیهه نوازی است؛یعنی محرک بنیادی برای ایجاد ایـن نوع موسیقی احساسی است که در لحظه اجرا ظهور می نماید .اکثر آهنگهای جاز به ایـن صورت نواخته می شوند؛یعنی در همـان حینی که نوازنده مشغول اجرای آهنگ استوموسیقی ساخته می شود .

در طول سـال ها موسیقی جاز دستخوش تغییراتی شده و پیشرفته ایی داشتهواما اساس آن تغییری نکـرده است .

یکـی از شاخه های ایـن موسیقی که به گسترش آن کمک کـرده است “بلوز” یعنی موسیقی ویژه سیاه پوستان است . بلوز حدودیک سوم موسیقی جاز را تشکیل می دهد.

یک قدم مهم که در جهت پیشرفت موسیقی جاز برداشته شده به وسیله ی موسیقی دان های نیوارلئان بوده است . موسیقی جاز نیوارلئان گاه به نام دیسکی لند مشهور است . ایـن نوع موسیقی دارای جاذبه بلوز و اصالت اجزائ تشکیل دهنده راگ تایم و موسیقی فولکلوریک اروپا است . بعد ها آهنگهای عظیم جاز با آهنگهای رقص گسترش پیدا کردن د.در دهه ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ جاز مدرن به صحنه آمد.جاز مدرن نسبت به جاز سنتی چندان تغییری از نظـر هارمونی و ملدی نداشتواما نکته برجسته در مورد کیفیت برجسته ایـن نوع موسیقی ومطرح کردن ریتم در آن است . آهنگسازان از ریتمهای جدید استفاده می کردند تا ملودیها را بسازند و طبالان به طرز پیچیده ای می نواختند.

احتما لا موسیقی از در محله های سیاه پوستان « نیوارلئان » در اوایل قرن بایستم نشات گرفته و به زودی بین سفید پوستان متداول شد . نخستین دسته جاز سفیدپوستان به نام « گروه جاز دیکسی لند » تا سـال ۱۹۱۵ در شیکاگو موسیقی جاز می نواخت و در تابستان ۱۹۱۹ در محله ای به نام « Hammersmith Palais » در لندن برنامه های را اجرا کردند . جاز سنتی که بیشتر شیوه ای نوازندگـی به شمار می آید تا آهنگسازی و با گروه های کوچک حاوی یک یا دو نفر نوازنده ساز بادی ( مثل ترومپت و ترومبون و کلارینت و و غیره ) و یک ساز برای ایجاد ریتم ( مثل پیانو و بانجو و انواع طبل و کنترباس ) اجرا می شد . یکـی از شاخص ترین نمایـن دگان موسیقی جاز سبک نیواورلئان « لوئی آرمسترانگ » ( Louis Armstrong 1900-71 ) نوازنده سیاه پوست آمریکایی بود که با مهارت فوق العاده ای ترومپت می نواخت.

 یکـی از معین ه های با ارزش موسیقی جاز « بداهه پردازی » روی ملودی های قدیم و جدید موسیقی و برخورداری از ریتم های مهیج و سنکوپ (Syncopation ) در ملودی در مقابل ریتم ممتد و یکنواخت بخش باس است .

دهه اول قرن بیستم شاهد معرفی موسیقی  « بلوز » ( Blues) به عنوان یک فرم آواز فولکوریک با ریشه آمریکائی – آفریقایی بود که در اصل نوعی موسیقی ویِژه کار در بین سیاهپوستانی بود که از آفریقا برای بردگی به آمریکای شمالی به اجبـار برده می شدند و از ایـن رو موسیقی بلوز متاثر از اندوه و حالات داخلی سیاه پوستانی بود که از آفریقا برای بردگی به آمریکای شمالی به اجبـار برده می شدند و از ایـن رو موسیقی بلوز متاثر از اندوه و حالات داخلی سیاهپوستان و بیان کننده احساسات آنها بود . نوع شاد ایـن موسیقی اکثرا با کلماتی غم انگیز و افسرده و ملودی آرام همراه است . در ایـن نوع موسیقی برای خلق فضای غم انگیز و حزن آور از نت هایی مثل سوم و هفتم بمل ( Blue Notes ) که حالات گرفته ای دارند استفاده می شود .

دهه ۱۹۳۰ شاهد ظهور رقص « سوینگ » Swing ) و گروه های بزرگ موسیقی حاوی ۱۲ تا ۱۵ نوازنده بود که ایـن توانایی را داشتند تا بین سازهای بادی زبانه دار ( مثل ساکسیفون و کلارینت ) و سازهای برنجی هماهنگی ایجاد کرده و آثاری دلنشین و جدید را خلق نمایـن د . ایـن موسیقی ویِژه عصری بود که در آن تکنوازان برجسته مثل « بنی گودمن » ( Benny Goodman متولد ۱۹۰۴ ) نوازنده ماهر کلارینت « فاتس والر » ( Fats Waller1904-1943 ) نوازنده پیانو و « دوک الینگتون » ( Duke Elington ۱۸۹۹-۱۹۷۴ ) رهبر گروه نوازندگان و پیانیست ماهر آهنگساز موسیقی جاز  تنظیم کننده آهنگ « تامی دورسی » ( Tommy Dorsey  ۱۹۰۵-۱۹۵۶ ) نوازنده چیره دست ترومبون و ترومپت و « گلن میلر » Glenn Miller 1904-1944  ) نوازنده ترومبون و سرپرست ارکستر وجود داشتند .

حدودا در همین زمان « بوگی ووگی » Boogie Woogie ) به عنوان شیوه ای جدید در نواختن پیانو که ریشه در موسیقی بلوز داشت برای دست چپ پیانو متداول شد .

دهه ۱۹۴۰ سبک نوینی را در موسیقی جاز عرضه کرد که در ترکیب کوچکتری قابل اجرا بود . ایـن سبک به نام « Bop» ( Bebop  یا Rebop  ) شناخته می شد و با ریتم های پیچیده و آکوردهای غیر مطبوع به صورت بداهه نوازی ساخته و پرداخته می شد . نمایـن دگان و نوازندگان شاخص آن عبـار تند از « دیزی گیلسپی » (  Dizzy Gilespie ) ( متولد ۱۹۱۷ ) و « چارلی پارکر » Charlie Parker ۱۹۲۰-۱۹۵۵ ) .

دیگـر انواع تکامل یافته موسیقی جاز حاوی  « جاز سنفونیک » (Symphonic Jazz ) و « کول جاز » ( Cool Jazz » می شود . جاز سنفونیک با ارکستر بزرگ اجرا می شود مثل آهنگ هایی که « پل ویتمن » ( Paul Whiteman  ۱۸۹۰-۱۹۶۷ ) ساخته در آنها عناصر موسیقی جاز همراه با دیگـر امکانات مورد استفاده قرار گرفته است . « کول جاز » در ترکیب کوچکتری قابل اجرا هست و ریتم آن آرام و سبک است . در کنار ایـن موسیقی گرایشات دیگـر ی وجود داشت که به هارمونی پیچیده و دست و پاگیر موسیقی « Bop » اعتقادی نداشت و با بداهه نوازی روی « مدهای گریگوریان » Gregorian Modes ) سیستم « جاز مدال » ( Modal Jazz ) را ارائه می نمود .

دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ شاهد رشد و گسترش واریاسیون پر سر و صدا و زنده و جاندار موسیقی سنتی « بلوز » بود .

موسیقی جاز با مفاهیم و ویژگیها ویِژه ای که داشت « موسیقی جدی »* آهنگسازان اروپایی از قبیل « استراوینسکی » در قطعه « رگتایم برای ارکستر ۱۱ نفری و ۱۹۱۸ » ( Ragtime For Eleven Instrument ) و « میو » (Mihaud ) در قطعه « آفرینش جهان » ( La Creation du Monde ) ( ۱۹۲۳) و« گرشون » Gershwin ) در قطعه « راپسودی ایـن بلو » ( Rhapsody in blue ۱۹۲۴ ) و « کوپلند » ( Copland ) در اثر « Billy the kid » را تحت اثر قرار داده است .

*  موسیقی جدی چیست ؟ ارائه تعریف معین برای آن آسان نیست چنانچه چه حتما ت موسیقی تصنیف شده بر پایه فرم های موسیقی کلاسیک هست شاخص دیگـر ی که با کمک آن می توان حدود و مرزهای ایـن نوع موسیقی را ترسیم کرد ممکن است ایـن نوع معین ه باشد که موسیقی جدی نوعی از موسیقی هست که در مقابل اندیشه اتی که « موسیقی را صرفا برای جامعه یا مقاصد تجاری می دانند » قرار می گیرد .

مطلب پیشنهادی

دانلود آهنگ رفت از امیر خسروی

دانلود آهنگ رفت از امیر خسروی دانلود آهنگ جدید امیر خسروی خواننده آینده دار کشور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *